Bemutatkozás

Általános iskolánk egy integrált nevelési, oktatási intézmény. Arra hivatott, hogy személyi és tárgyi eszközeinek koordinált és hatékony felhasználásával biztosítsa Gyöngyösoroszi község lakosságának az oktatáshoz kapcsolódó alkotmányos jogainak érvényesítéséhez szükséges feltételeket, lehetőségeket.

A pedagógiai és művelődési programunk célja, hogy mindazokat az alapelveket, célokat, feladatokat rendszerbe fogja és a tervezett eljárásokat egyértelművé, ellenőrizhetővé tegye, amelyek a fenti elvárásokat megvalósítják.

Intézményünk törekvései: gazdaságos működés, humán erőforrások ésszerű hasznosítása, gyermeklétszám településen tartása, szervezetileg, szakmailag magas színvonalú, partnerközpontú intézmény, széleskörű szolgáltatásokkal.

2009.szeptember 1-vel bevezettük a Kompetencia alapú oktatást, melyet a pályázattal megnyert forrásbevonással valósítunk meg. Újfajta tanulásszervezési eljárások, korszerű pedagógiai módszertan, oktatási programcsomagok, info-kommunikációs eszközök kerülnek alkalmazásra a gyermekek és tanulók képességeinek sokoldalú fejlesztése és az esélyegyenlőség biztosításának érdekében.

Összehangolt munkával, differenciált képesség fejlesztéssel, a tehetséggondozás essay buy és a felzárkóztatás lehetséges formáival és eszközeivel, a Szülőkkel való partnerkapcsolat erősítésével szeretnénk elérni, hogy a gyermekek minél nagyobb számban az Árpád Fejedelem Általános Iskola nevelési-oktatási intézményébe járjanak, és vegyék igénybe a közművelődési intézményünk szolgáltatásait.
Tárgyi és személyi feltételeink optimális kihasználásával a lakossági igényeknek megfelelő, sokoldalú, korszerű szolgáltatást szeretnénk biztosítani.

A felmenő rendszerben kiépült létesítmény biztosítja a folyamatosságot a nevelésben és az oktatásban, a szabad művelődésben.

 

Az Árpád Fejedelem Általános Iskola társadalmi környezete

Gyöngyösoroszi, a természeti adottságokban bővelkedő kis település Heves megyében Gyöngyös várostól hat kilométerre ÉNY-É-i irányba a Mátra déli lejtőjén találjuk.
Lakosságának száma: 1548 fő, mely az utóbbi években csökkenést mutat. Az 1990-es évek végéig a községben élők munkalehetőséget találtak az ércbányászatban, a mezőgazdasági termelőszövetkezetben. Ezek megszűnésével nagyarányúvá vált a munkanélküliség.

Az itt élő emberek főleg szőlő-, málna-, szeder-, bodzatermesztéssel foglalkoznak, nagyobb részük különböző munkahelyekre utazik naponta.
Nagyon sok a munkanélküli, többségüket az önkormányzat foglalkoztatja, de sok család megélhetése nehezebbé vált, melynek következményei az intézményben is érezhetőek.
Kis falunk életében évek óta jelentős szerepet játszik a Jó Pásztor Nővérek rendje, akik igyekeznek megkönnyíteni a nehezebb sorsú emberek életét, aktív résztvevői a különböző rendezvényeknek.
Önkormányzatunk folyamatosan keresi a lehetőséget, hogy munkahelyet teremtsen a településen üzem, vállalkozás formájában.

A nehéz gazdasági helyzet ellenére községünk szépen fejlődik az innovatív szemléletnek köszönhetően. A fejlesztéseket forrásszerzéssel, forrásbevonással valósítja meg önkormányzatunk a pályázati lehetőségek maximális felhasználásával. Eleget téve az állampolgári elvárásnak, hogy minden közszolgáltatás minél magasabb szinten valósuljon meg.
Községünk egyik legfőbb látnivalója az 1332-ben épült plébániatemploma, amelyet a XIII. sz. után helyreállítottak és bővítettek. A faluban élt egy ideig Bajza József, a reformkor jeles költője, akinek emlékét egykori háza őrzi.