Állatvédelem-pedagógia

A felelős állattartás 10 alapvető szabálya

Forrás: A felelős állattartás 10 alapvető szabálya plakát | Állatvédelem-pedagógia®

Állatvédelmi Kódex aláírása

A kép forrása: A NAV az állatvédelmi kódex 150. aláíró szervezete – Magyar Állatvédelem

Iskolánk elkötelezetten támogatja a felelős állattartást, ezért az önkéntes állatvédelmi etikai nyilatkozat aláírásával kinyilvánítjuk szándékunkat, hogy lehetőségeinkhez és tevékenységi körünkhöz mérten aktívan hozzájárulunk az állatvédelem és a felelős állattartás eszméinek terjesztéséhez. Célunk, hogy példát mutassunk a gyermekeknek és a közösségnek, valamint mindennapi gyakorlatunkban is érvényesítsük az együttérzésen, gondoskodáson és tudatosságon alapuló szemléletet.

Intézményünk az Állatvédelmi Kódex aláírói között:

https://univet.hu/hu/egyetem/szervezeti-egysegek/allatvedelmi-jogi-elemzo-es-modszertani-kozpont/allatvedelmi-kodex/allatvedelmi-kodex-alairoi/

Jókai Mór: Ültess fát!

Forrás: Jókai Mór: Ültess fát! – Állatvédelem gyerekeknek

Állatvédelmi naptár 2025

Forrás: Állatvédelmi Naptár 2025 | Állatvédelem-pedagógia®

Hogyan járjuk az erdőt?

Ha beköszönt a jó idő, egyre többen választanak kikapcsolódásként szabadtéri programokat, mint például az erdei sétát. De vannak bizonyos szabályok, elvek, melyek betartása elengedhetetlen az erdő zavartalansága és saját biztonságunk érdekében. Ha ezeket nem tartjuk be, akkor az arra járó akarva vagy akaratlanul veszélyeztetheti az állat- és növényvilágot, illetve a vadállományt. A felelősségteljes viselkedés nem kérés, hanem elvárás. Mik is ezek az írott, illetve íratlan szabályok, melyekre figyelni kell?

❗ Ne hangoskodjunk, ne kiabáljunk, ne zavarjuk meg az állatok nyugalmát! MI vagyunk a vendégek, ne háborgassuk az erdő lakóit!

❗Semmiképp se térjünk le a kijelölt turistautakról, földutakról! Ezzel egyrészt megzavarjuk a vadakat, akik legrosszabb esetben kiszaladhatnal a közútra. Másrészt az erdőjáró egy, a malacait védelmező vaddisznókocával is találkozhat, ami akár súlyos sérülésekhez is vezethet. Többek között ezért is fontos, hogy ha kutyával megyünk az erdőbe, akkor pórázon sétáltassuk.

❗Nem szabad a borjakat, gidákat megközelíteni, megérinteni! Nemcsak az a baj, hogy nagyon megijednek, hanem az érintés következtében rajtuk maradt emberszag elriasztja az anyjukat, és nem fogja tovább gondozni őket, így elpusztulnak. Ha a fűben egyedül találunk egy gidát vagy borjút, az nem azt jelenti, hogy az anyja elhagyta őt! Lehetséges, hogy ilyenkor táplálkozik vagy elmenekült, mert veszélyt érzett, de vissza fog térni. Az anyjuk ilyenkor „elfekteti” őket, a csemeték pedig ösztönösen mozdulatlanok maradnak. Ráadásul az élő vad az állam tulajdonát képezi, ezért ha valaki magával viszi az egyedül talált gidát vagy borjút, lopást követ el.

❗Kutyánkat pórázon sétáltassuk! Ez a vadak és ebünk védelmét is szolgálja. Kutyánk komoly kárt tehet az itt élő fajok állományában, és veszélyek is leselkedhetnek rá: a malacait védelmező vaddisznókocák vagy a jogszerűen telepített csapdák.

❗Természeti területeken nem űzhetőek motorsportok! Ez vonatkozik a motorokra, a quadokra és a terepjárókra is. Külön engedéllyel és csak a kijelölt területeken, utakon engedélyezettek a motorsportok az erdőkben. Az engedély nélküli motorozás esetében a kiszabott büntetés 300 000 forint is lehet. Ez az intézkedés is a természet és az állatok védelmét szolgálja.

❗A kirándulásokat napkelte után egy órával és napnyugta előtt egy órával közötti időszakra tervezzük! Így a vadgazdálkodási-vadászati tevékenység háboríthatatlanul folyhat a területen.

Forrás: Hogyan járjuk az erdőt? – Állatvédelem gyerekeknek

Állatvédelmi Kódex

Példátlan összefogással megszületett Magyarország Állatvédelmi Kódexe az Állatorvostudományi Egyetemen!

Először a hazai állatvédelem történetében állami és kormányzati szereplők, hatóságok és szakmai szervezetek, a tudomány, a civil állatvédelem és az állatokkal foglalkozó szolgáltató szektor képviselői közös nyilatkozatot írtak alá az Állatorvostudományi Egyetem kezdeményezésére 2021. október 4-én, az Állatok Világnapján.

A Kódex egy olyan állatvédelmi etikai szándéknyilatkozat, formálódó közösség, amelyhez minden állatokkal foglalkozó, vagy azokról kommunikáló szervezet csatlakozhat, amennyiben szívén viseli az állatok jóllétét, és érdekükben tenni is kész. A dokumentumot ITT lehet elolvasni.

A Kódexhez csak szervezetek csatlakozhatnak, magánszemélyek nem. A csatlakozási szándékot a jelentkezési lap kitöltésével lehet jelezni a kezdeményező és koordináló Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Jogi, Elemző- és Módszertani Központnak.

Forrás: Állatvédelmi Kódex – Állatorvostudományi Egyetem Budapest

Mit tegyél, ha elveszett az állatod?

Még a leggondosabb odafigyelés mellett is előfordul sajnos, hogy az állatunk elkóborol vagy elszökik. Természetesen mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy ezt megelőzzük. De mi a teendő akkor, ha mégis eltűnt az állat? Ebben nyújtunk most segítséget.

Mi lehet az állat eltűnésének oka?

– Tűzijátéktól vagy petárdáktól megrémülve (pl. szilveszterkor), a számukra ijesztő hangok elől próbálnak menekülni

– Nyitott ajtón, ablakon és kapukon kiosonnak,

– Sokszor más állatot kergetve tűnnek el,

– Gyakori, hogy ők rémülnek meg egy másik állattól,

– Előfordul, hogy a kan kutyák az orrukat követik, ha megérzik, hogy egy szuka jár a környéken.

Mit tegyünk, ha elveszett az állat?

– Keressük a kedvencet a környéken: a parkban, az utcán, az ismerős helyeken!

– A közösségi média felületein osszuk meg a képet az állatról! Jelöljük meg a helyszínt, ahol utoljára láttuk, és adjuk meg a gazda telefonszámát!

– Ha vannak menhelyek vagy gyepmesteri telepek a közelben, akkor értesítsük őket. Érdemes a távolabb lévő menhelyeket is felkeresni, mert az állatok sokszor messzebbre is el tudnak kóborolni félelmükben.

– Ne felejtsünk el plakátokat és képeket kihelyezni kedvencünkről az utcára is.

– Az eltűnésről értesítsük az állatorvost is, hiszen a mikrochippel rendelkező állat eltűnését az adatbázisban is rögzíteni tudja.

A mikrochip ekkor is hasznos!

A gazdi és az eltűnt kedvenc egymásratalálásában sokat segíthet, ha az eltűnt állatban van mikrochip. Ha valaki megtalálja a kutyát, segítséget kérhet bizonyos benzinkutakon vagy állatorvosi rendelőkben: az állat chipjét leolvasva azonosítani, és így értesíteni tudják a gazdát.

Az alábbi linken találod azoknak a MOL-benzinkutaknak listáját, ahol tudnak segíteni a chip leolvasásában.

https://mol.hu/…/6630-mikrochip-leolvasokkal-segiti-az…/

Forrás: Mit tegyél, ha elveszett az állatod? – Állatvédelem gyerekeknek

Mit tegyél, ha sérült állatot találsz? – kutya, macska

Ha sérült állatot látsz, ne menj el mellette! Segíts rajta. De vajon mit is tehetsz ilyenkor? Mi az, amivel vigyázni kell?

Sajnos Magyarországon nincsen egységes, ingyenesen hívható segélyszolgálat, amely az állatok mentésével foglalkozik. Ugyanakkor jó hír, hogy számos szervezet foglalkozik azzal, hogy segítséget nyújtson, ha vészhelyzet van.

Ha a közutakon látsz sérült kutyát vagy macskát, a megyei közúti hatóságot keresheted meg ezzel. Amennyiben a fővárosban láttál egy sérült, kóbor állatot, keresd a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság, Önkormányzati Állatvédelmi Őrszolgálatot reggel 7:00 és este 19:00 között a +36-1-347-08-30 telefonszámon, illetve 19:00 és 07.00 óra között a +36 301 7500 telefonszámon. Vészhelyzet esetén a 112-t is hívhatjuk. Keress közelben lévő állatvédő szervezeteket, akik esetleg segítséget nyújthatnak a sérült állatnak.

Mi az, amit a telefonáláson túl tehetsz?

Óvatosan közelítsd meg az állatot. Előfordulhat, hogy félelmében vagy fájdalmában támad, ezért mindenképpen legyél elővigyázatos. Ha biztos vagy benne, hogy közel enged magához, próbáld meg stabilizálni a helyzetét. Tedd őt egy takaróra vagy kartonra, amivel fel tudod emelni úgy, hogy ne súlyosbítsd a sérülését. Ha megteheted, vidd el őt egy állatorvoshoz. Ilyenkor azonban azzal tisztában kell lenned azzal, hogy neked kell állnod az állatorvosnál felmerülő költségeket.

Forrás: Mit tegyél, ha sérült állatot találsz? – kutya, macska – Állatvédelem gyerekeknek

Forrás: Állatbarát Könyvtár Program – Állatvédelmi Oktatás